ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (2023)

Wycieczki

Wycieczka do Tarnowa klas I-III 30.03.2023

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (1)

15 marca uczniowie klas I-III pojechali wraz ze swoimi wychowawcami na wycieczkę do Tarnowa. Zgodne z programem najpierw był spektakl w Kinie Marzenie. Tak, tak, to nie pomyłka- spektakl w kinie. Było to przedstawienie profilaktyczne „Przygody zazdrosnego Liliputka” przygotowane przez Teatr Króla – Profilaktyka Uzależnień i Edukacja. Dzieci mogły w trakcie przedstawienia wypowiadać się, gdy postacie tego potrzebowały. Poprzez zabawę poznawały zasady dobrego wychowania: nie kłam, nie bądź zazdrosny, nie zazdrość, pomóż drugiemu, nie używaj brzydkich słów. Tematykę profilaktyki uzależnień dostosowano do wieku widza. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Kolejny punkt programu to zabawy w Promiennym Zamku, miejscu dobrze znanym dzieciom z poprzednich lat. Po dwugodzinnych różnorodnych zabawach, uczniowie z uśmiechami na twarzach wrócili do swoich domów.

mgr Krystyna Kołacz

W Dzień Świętego Mikołaja 13.12.2022

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (2)

Dokładnie w Dzień Świętego Mikołaja zaplanowano dla uczniów klas 4-8 wyjazd do tarnowskiej kręgielni. Uczniowie poznali zasady popularnej gry sportowej i w przepisowym obuwiu ćwiczyli na sześciu torach umiejętność strącania kręgli. Wyzwanie wymagało skupienia od każdego gracza, bo miał on: kulę z trzema dziurami na palce, dziesięć kręgli do strącenia w dwóch rzutach z odpowiedniego oddalenia i dziesięć rund w serii. Wydarzenie było okazją do zmierzenia się z własną kondycją fizyczną; przy tym kształciło pozytywny stosunek do rywala i wymagało przestrzegania zasad bezpieczeństwa w nowej sytuacji.

mgr Jadwiga Zachara

Spotkanie Formacyjne dla klas 8 22.11.2022

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (3)

Dnia 18 listopada 2022 r. nasi ósmoklasiści wraz z Paniami: Wychowawczynią i Katechetką wzięli udział w I Spotkaniu Formacyjnym dla klas 8. Spotkało się tam około 2200 kandydatów do bierzmowania z 86 parafii diecezji tarnowskiej. To wydarzenie ewangelizacyjne przygotowane w tarnowskiej "Jaskółce", odbywało się pod hasłem: "Powstań i żyj".

Był czas na wspólną zabawę i integrację, ale także budowania ducha, dzielenia się wiarą, formacji i wspólnej modlitwy. Pierwszą część spotkania poprowadzili świeccy młodzi ludzie: Alicja Miszkurka z tarnowskiej kurii, Magdalena Drozd - prowadząca Diecezjalne Warsztaty Muzyczne, Agata Rujner - znana z bloga "Prawie morały" i anglojęzyczny John ze Wspólnoty Tymoteusza z Gubina. Z młodzieżą spotkał się także bp Artur Ważny. Podczas konferencji pytał młodych m.in. o to, czy to prawda, że młodzi ludzie spędzają w internecie średnio 5 godzin dziennie. Wielu z nich mówiło, że więcej. - A wiecie, ile kilometrów spędzacie w internecie? Policzyli, że palec młodego człowieka poruszany po smartfonie dziennie robi 8 km - mówił biskup, przypominając młodym, że świat z internetu jest nierealny, a często zdarza się, że dla młodych ludzi jest ucieczką od tego rzeczywistego, w którym co trzeci młody Polak według kolejnych statystyk czuje się samotny.

Spotkanie zakończyło się Adoracją oraz Komunią Świętą.

mgr Natalia Rosiek i mgr Jadwiga Zachara

Koncert w ZSP w Zakliczynie 22.11.2022

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (4)

W środę 16 listopada uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawcą gościli w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie. Wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, który był przepleciony projekcją zdjęć i bogatym komentarzem na temat poszczególnych pieśni. Koncert ukazał szerszemu gronu uzdolnienia artystyczne uczniów tamtejszej szkoły – także naszych absolwentek i absolwentów, którzy realizując się edukacyjnie pięknie popularyzują kulturę słowa. Wszyscy goście obejrzeli wystawę IPN: Akcja „Reinhardt” i polscy sprawiedliwi uzupełnioną wykładem historyka – p. Bogusława Litwy o Żydach żyjących także kiedyś na tym terenie, o ich kulturze i zagładzie.

mgr Jadwiga Zachara

Wycieczka do Nowego Sącza 16.11.2022

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (5)

9 listopada klasy I-III uczestniczyły w wycieczce do Nowego Sącza w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Kwota dotacji wyniosła 5 000 zł. Uczestnicy wycieczki z samego rana, w świetnych nastrojach, w towarzystwie słonecznej pogody, wyruszyli poznawać zakątki Polski. Program wycieczki był bardzo bogaty. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców, wraz z przewodnikiem, zwiedzali największy Skansen Małopolski -Sądecki Park Etnograficzny. Podczas zwiedzania poznawali historię, zwyczaje i losy różnych grup etnograficznych: Lachów, Pogórzan, Górali, Łemków, Niemców i Cyganów Karpackich. Następnie odbył się spacer po Miasteczku Galicyjskim –zwiedzanie dawnej remizy strażackiej, zakładu fryzjerskiego, krawieckiego, pracowni fotografa i zegarmistrza.

Po wspólnym posiłku uczniowie pojechali do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Tam zwiedzali interaktywną wystawę w Domu Gotyckim. Na koniec, może już trochę zmęczeni, pojechali na seans filmowy pt. „Nel i tajemnica kurokota”. Dzieciom bardzo podobał się film. W świetnych nastrojach wrócili do domów.

mgr Krystyna Kołacz

Wycieczka do Szczawnicy 11.11.2022

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (6)

Dnia 12 października klasy IV –VIII udały się na wycieczkę do Szczawnicy. Nasz przewodnik poprowadził nas przez Wąwóz Homole, Durbaszkę (gdzie w schronisku mogliśmy skosztować przepysznych zapiekanek i chwilę odpocząć) aż do Palenicy. Nasz spacer trwał około 5 godzin pośród pięknych, jesiennych krajobrazów Pienin. Nie obyło się od kilku upadków, ale zostały potraktowane z wielkim humorem. Następnie ze szczytu Palenicy zjechaliśmy kolejką krzesełkową do centrum Szczawnicy, gdzie zakupiliśmy mnóstwo pamiątek. Jak zawsze pomimo zmęczenia, humory dopisywały i apetyt na więcej takich wędrówek wzrósł.

mgr Natalia Rosiek

Integracyjna wycieczka klas I-III 22.10.2022

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (7)

Uczniowie we wrześniu wrócili do szkoły po dwumiesięcznym wypoczynku, przerwie od szkolnych obowiązków. Wakacje to czas, w którym rozluźniają się relacje koleżeńskie. Tak, więc wrzesień i październik powinniśmy wykorzystać na odbudowanie tych relacji. Taki cel przyświecał wychowawcom klas I-III, którzy zabrali swoich uczniów do Piaski Drużków do Osady Indiańskiej. Piękna słoneczna pogoda sprawiła, że wyruszyli w wyśmienitych nastojach. Na miejscu czekali na nich gospodarze przebrani w stroje indiańskie. Uczniowie i wychowawczynie również zostali ubrani w takie stroje. Wszystko to sprawiło, że poczuli się jak w prawdziwej wiosce indiańskiej. Rozpoczęła się wspaniała zabawa na świeżym powietrzu. Gospodarze przygotowali mnóstwo gier, zabaw i różnych konkurencji. Dzieci strzelały z łuku, łowiły rybki, przechodziły sprawnościowy tor przeszkód. Było także przeciąganie liny. Sympatyczni gospodarze przygotowali pyszne kiełbaski, soczki i słodkie rogaliki. W indiańskim tipi odbyły się zajęcia z rozpoznawania drzew iglastych. Uczniowie mieli tyle energii w sobie, że nawet spacer po lesie w drodze powrotnej, odbyli z wielką radością. W świetnych nastrojach wrócili do domów.

mgr Krystyna Kołacz

Wycieczka w góry 27.06.2022

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (8)

Dnia 21 czerwca 2022 r. uczniowie z klas III – VI wybrali się przywitać lato w Pieninach. Uczestnicy wycieczki pod nadzorem profesjonalnego przewodnika beskidzkiego zdobyli Trzy Korony. Nie dla wszystkich łatwo było wspiąć się na szczyt, szczególnie po skutkach zdalnego nauczania😊, ale po dwóch godzinach wędrówki mogliśmy podziwiać Tatry polskie i słowackie z platformy widokowej na Trzech Koronach. Następnie zeszliśmy do Sromowców Niżnych, aby udać się na spływ tratwami. Flisacy z przejęciem opowiadali nam o kolejnych mijanych szczytach. Widoki są nie do opisania. Możemy je tylko polecać. I oczywiście w drodze powrotnej nie mogło zabraknąć stałego punktu, czyli wizyty w Mc’Donalds.

mgr Natalia Rosiek

Diecezjalne Dzieńczynienie po sakramencie bierzmowania16.06.22

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (9)

Dnia 14 czerwca br., część klasy 8 uczestniczyła w Diecezjalnym Dziękczynieniu za sakrament bierzmowania. Ponad 2,5 tys. tych, którzy w tym roku przystąpili do bierzmowania, przyjechało do sanktuarium bł. Karoliny. To wydarzenie pokazuje, że to nie jest tak, iż "straciliśmy wszystkich młodych".

Młodzież przyjechała na spotkanie z całej diecezji. Najpierw do Wał-Rudy, gdzie uczestniczyła na drodze męczeństwa bł. Karoliny w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, na którym przewodnikami byli bł. Karolina i bł. Carlo Acutis. Potem wrócili do Zabawy na posiłek, integrację, po której Mszy św. przewodniczył pasterz Kościoła tarnowskiego bp Andrzej Jeż. Ksiądz Biskup w swojej homilii mówił, że programy, dobrze przygotowane materiały nie przyciągną ludzi do Boga, a przynajmniej nie tak, jak byśmy chcieli. Jeżeli nie będzie prawdziwego świadectwa wiary, świadectwa ludzi, którzy sami sobą niosą Ewangelię, wówczas będzie pusty Kościół. Błogosławieni Karolina i Carlo to dwoje młodych świętych, którzy ciągle przyciągają wielu młodych ludzi. Tylko że najłatwiej takie świadectwo znaleźć w Kościele. Wielu młodych w Kościele jest, a bierzmowani zaproszeni są do dawania świadectwa, do apostolstwa. Tylko trzeba dać okazję do apostolstwa, bo też nikt nie będzie w stanie tak skutecznie młodych przekonać, jak rówieśnicy.

mgr Natalia Rosiek

Pierwszy Dzień Wiosny 26.03.2022

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (10)

Wiosna to czas , kiedy wszystko budzi się do życia, świat z dnia na dzień robi się kolorowy.

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego.

Uczniowie klas I-VIII pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzieli, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób.

Pierwszym punktem programu dla klas I-III było przygotowanie w klasach wiosennych kanapek, były kolorowe i smakowały wyśmienicie. Następnie były gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Klasy starsze uroczystość powitania Wiosny rozpoczęły od wiosennych podchodów, a skoro podchody to zostawianie śladów, wskazówek, listów, zagadek, zadań, oczywiście od samej Pani Wiosny. Jednym z zadań, które miały rozwiązać poszczególne grupy uczniów, było dotarcie do Pana Kazimierza Spiesznego, lokalnego kolekcjonera antyków. Uczestnicy podchodów mieli zdobyć od właściciela informację na temat wyglądu i funkcjonowania szkoły w latach 70-tych. Oprócz lekcji, jaką przeprowadził Pan Kazimierz, w ławkach z lat 70-tych, uczniowie mogli zobaczyć i usłyszeć historię o wielu wspaniałych urządzeniach, przedmiotach oraz usiąść za kierownicą zabytkowych samochodów.

Następnie, według wskazówek uczniowie dotarli do miejsca gdzie czekała na nich ,,Pani Wiosna’’, rozpalone ognisko oraz kiełbaski. Finał podchodów odbył się na terenie Państwa Salamonów. Pani Renata przygotowała słodki poczęstunek w postaci babeczek i mini drożdżówek oraz napojów.

Ten wyjątkowy dzień upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, dostarczył sporą porcję wiedzy i umiejętności, sprawił ogromną frajdę, nie tylko uczniom, ale również nauczycielom.

Serdeczne podziękowania składa cała społeczność szkolna, Pani Renacie Salamon oraz Panu Kazimierzowi Spiesznemu za życzliwe przyjecie, poświęcony czas oraz za aktywny udział w życiu szkoły.

Dziękujemy!

mgr Urszula Mróz

Odkryj Małopolskę... 17.11.2021

ZSPiP w Filipowicach - Wycieczki (11)

...wycieczka do Krakowa i Kopalni Soli w Bochni.

Dnia 22 października 2021 roku uczniowie klas 4-8 i ich opiekunowie zgromadzili się na zbiórkę przy szkole o godzinie 6.30. Następnie wycieczka ruszyła autokarem do Krakowa. Po krótkim postoju na stacji benzynowej, wszyscy zostali dowiezieni do centrum miasta.

Na miejscu czekały dwie panie przewodniczki, z którymi w mniejszych grupach zaplanowane było piesze zwiedzanie Krakowa szlakiem legend i pomników. Wycieczkowicze na bulwarach nad Wisłą mieli okazję usłyszeć najnowszą legendę Krakowa o wiernym Dżoku i obejrzeć odsłonięty 20 lat temu pomnik- symbol wzajemnej miłości człowieka i psa.

W pobliżu Wawelu, czując atmosferę dawnych czasów, została przypomniana legenda o smoczej jamie, strasznym smoku i dzielnym szewczyku. Dalej, na dziedzińcu najcenniejszego w Polsce pomnika narodowej historii i kultury panie przewodniczki budziły grozę wspominając pożar wzniecony przez szwedzkich żołnierzy, masowe grabieże i niszczenie Wawelu przez wojska zaborcze, a potem przez okupacyjne władze w czasie II wojny światowej. Rozśmieszały też dla urozmaicenia ciekawymi anegdotami o krużgankach, wieżach, kawie, perfumach i ówczesnych dworskich przekonaniach. Zwróciły uwagę na festiwal arrasów Zygmunta Augusta i wyjątkowe w tym roku urodziny- jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt.

Na płycie Rynku Głównego obejrzana została makieta Ratusza, a poza tym uczniowie poznali tajemnicę przerwanej melodii hejnału oraz historię dwóch wież Kościoła Mariackiego.

Zgodnie z planem obie grupy połączyły się na wspólnym obiedzie w znanej restauracji przy Rynku.

Około godziny trzynastej nastąpił transfer grupy do Bochni.

W Kopalni Soli ponownie zorganizowano losowo podział na dwie grupy, które pokonując trasę miały zdobywać punkty. To była kilkugodzinna próba dla sprawności, sprytu i umiejętności współpracy. Po wszystkich konkurencjach uczniowie w towarzystwie flisaków przeprawili się łodzią przez komorę zalaną solanką.

Na koniec czekała na wszystkich kolacja, a po niej ogłoszenie wyników . O zwycięstwie w rywalizacji zdecydował jeden punkt. Wygrała drużyna „Różowych Gumisiów”. Wszyscy zostali obdarowani szczyptą tego, czego w Kopalni Soli jest najwięcej...

Około godziny dziewiętnastej nastąpił powrót do Filipowic.

To był bogaty w światło słońca i w światło wiedzy dzień. Z pewnością podróże kształcą. Nie byłoby jednak tak różnorodnie bez żywego słowa przewodników, którzy skupiali uwagę na tym co ciekawe i co ważne. W pamięci większości uczestników na dłużej zostanie burzliwa historia wielowiekowej siedziby królów i wzruszający symbol psiej wierności oraz wrażenia czerpane z bycia razem w tamtej chwili…

mgr Jadwiga Zachara

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rueben Jacobs

Last Updated: 12/07/2023

Views: 6226

Rating: 4.7 / 5 (77 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rueben Jacobs

Birthday: 1999-03-14

Address: 951 Caterina Walk, Schambergerside, CA 67667-0896

Phone: +6881806848632

Job: Internal Education Planner

Hobby: Candle making, Cabaret, Poi, Gambling, Rock climbing, Wood carving, Computer programming

Introduction: My name is Rueben Jacobs, I am a cooperative, beautiful, kind, comfortable, glamorous, open, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.